Záujmová činnosť

Angličtina pre žiakov MŠ

Výuka angličtiny prebieha v našej škôlke už niekoľký rok a je pre všetkých škôlkárov obľúbeným spestrením týždňa. Zo súkromnej jazykovej školy v Hliníku nad Hronom k nám dochádza pani Ivana Havettová.

Včelársky krúžok pre žiakov ZŠ

Včelársky krúžok bol otvorený v školskom roku 2010/2011. Vedúcou krúžku je pani Janka Lubušká, ktorá v Sklených Tepliciach včelári s manželom. Na ich včelej farme tak žiaci získavajú aj potrebné praktické zručnosti.  

 

 

 


Aj keď sme malí, ale sme šikovní!

Detskú túžbu vedieť viac o kolobehu prírody treba podchytiť už v rannom detstve. Čím sú deti staršie, tým už majú iné možno modernejšie záujmy ako napríklad tanec alebo šport a namotivovať ich k včelárskemu umeniu je veľmi ťažké.

Nadpis: „Aj keď sme malí, ale sme šikovní.“ som nezvolila náhodne. Sme malí včelári zo Sklených Teplíc a kuriózne Školský včelársky krúžok navštevujú všetci žiaci, lebo sme najmenšia ZŠ na Slovensku. Navštevujú ho piati žiaci našej školy a jeden žiak zo školy v Hliníku nad Hronom. Bola som prekvapená, s akou túžbou žiaci čakajú na stredu nielen preto, že nemajú domáce úlohy, ale hlavne kvôli včelárskemu krúžku. Vždy im donesiem pre nich neznáme včelárske pomôcky, učia sa o samotnej včele medonosnej, z čoho a ako sa vyrába med a iné včelie produkty. Žiaci sa môžu zapojiť do korešpondenčnej súťaže v kvíze, ktorý vychádza v časopise Včelár a zmerať si tak vedomosti s ostatnými Školskými včelárskymi krúžkami.

Uvedomujem si, že je to len malý krok alebo, ako sa hovorí: „ zrno v púšti“, ale snaha a energia, ktorú do toho dávam sa mi morálne vypláca. Výsledok snaženia neuvidíme z roka na rok, ale až o desaťročia, keď žiaci budú dospelí a útržkovite si spomenú na včelársky krúžok. Samozrejme, že zo všetkých nebudú hobby alebo profesionálni včelári, ale budú si vážiť tvrdú prácu včelára a ctiť si životné prostredie.

A to nám všetkým za to stojí.

Ing. Janka Lubušká
vedúca krúžku 


Súťažiť sa oplatilo

Ani sme sa nenazdali a školský rok utiekol ako voda. Prezentovali sme sa článkom s nadpisom: „ Aj keď sme malí, ale sme šikovní!“ Tieto slová sa potvrdili po celoročnej snahe spoznávať život včiel. Žiaci si svoje získané vedomosti a aj praktické skúsenosti mohli overiť v celoslovenskej súťaži Mladý včelár v Banskej Bystrici. Súťaž sa konala 10. a 11. mája 2011 v prvej včelárskej škole na Slovensku v Banskej Bystrici. Trojčlenné družstvo súťažilo v teoretických vedomostiach o včelách, v práci s mikroskopom s časťami včelieho tela, v určovaní včelárskych pomôcok, v zbíjaní rámika na čas. V disciplíne botanika mali žiaci spoznať medonosné rastliny a nakoniec prebiehala aj praktická skúška so včelami vo včelíne.

Ako vedúca krúžku a členka poroty musím s pýchou a s veľkou hrdosťou pochváliť našich žiakov, ktorí sa nebáli súťažiť so žiakmi druhého stupňa. Aj keď boli najmladší, v disciplínach ako botanika, zbíjanie rámikov ale aj v praktickej skúške so včelami sa rovnocenne porovnávali s oveľa staršími a o hlavu vyššími žiakmi. Naši žiaci očarili skúsených skúšajúcich včelárskych odborníkov vedomosťami a nebojácnosťou. Za svoju odvahu boli odmenení ako družstvo špeciálnou cenou – včelárskym klobúkom. Ako jednotlivci dostali praktické vecné ceny.

Na záver by som  sa chcela poďakovať obetavým rodičom, pani riaditeľke ZŠ a nakoniec Slovenskému zväzu včelárov, základnej organizácií v Žiari nad Hronom, ktorý podporuje prácu s mládežou. Veľká vďaka patrí aj mojim včelárskym žiakom a prajem im hlavne veľa oddychu cez prázdniny, aby v nasledujúcom roku s chuťou pokračovali vo svojej ušľachtilej záľube spoznávať život včiel.

Janka Lubušká